• Jak doświetlić stół kuchenny?
  Wysłane przez
     wyswietleń (50641)
    
     2Komentarze

  Jak doświetlić stół kuchenny?

  Oświetlenie kuchni

  Bez względu na to, czy stół kuchenny to niewielki barek, stanowiący przedłużenie blatu roboczego, czy też osobny mebel, pełniący funkcję domowej jadalni, powinien być dobrze oświetlony. Na co zwrócić uwagę planując dodatkowe oświetlenie kuchni, uwzględniające stół, podpowiadamy w tym artykule.

  Oświetlenie kuchni można podzielić na trzy główne grupy: centralne, robocze (funkcjonalne) i dekoracyjne. Od projektu naszej kuchni, jej wielkości i typu (otwarta czy zamknięta) zależy to, do której z grup zaliczymy oświetlenie stołu. Bo to, że miejsce spożywania posiłku, rodzinnych obiadów czy przeglądania porannej prasy przy kubku kawy wymaga doświetlenia, powinno być uwzględnione w każdym projekcie kuchni.

  Mały stół kuchenny oświetli jedna lampa wisząca, padająca centralnie na powierzchnię blatu. Musi być zamontowana na takiej wysokości, by nie oślepiała siedzących przy stole ludzi.Wielkość lampy wiszącej należy dobrać do wielkości stołu – zbyt duży abażur może utrudniać wstawanie od stołu.

  Kształt lampy warto dobrać do kształtu mebla. Okrągły stolik harmonijnie wygląda z wiszącą nań lampą w podobnym kształcie.Okrągłe żyrandole powinny być na tyle głębokie, by światło żarówki nie było widoczne dla oczu siedzących przy stole osób. Alternatywnym rozwiązaniem są mleczne żarówki bądź świetlówki kompaktowe.

  Oświetlenie zależy od kształtu i wielkości blatu

  W małej kuchni funkcję stołu kuchennego najczęściej pełni dodatkowy blat. Może być on integralną częścią całej zabudowy bądź stanowić osobny mebel (w przypadku kuchni jednorzędowej jest to najczęściej zamocowany do ściany przeciwległej wąski blat).

  Mały blat przy ścianie oświetlimy jednym kinkietem, zamontowanym na wysokości ok. 60 cm nad powierzchnią blatu. Możemy zdecydować się na reflektor o regulowanym kącie nachylenia, który oświetli wybrany przez nas fragment stołu. Jest to wystarczające rozwiązanie do małej kuchni, która dodatkowo posiada oświetlenie centralne, sufitowe (plafon bądź punkty świetlne zamontowane np. w suficie podwieszanym).

  Jeżeli w kuchni znajduje się osobny meble – mały stół prostokątny lub owalny – dodatkowe oświetlenie powinno być skierowane centralnie na środek jego blatu. Możemy to uzyskać dzięki zawieszonym nad stołem lampom. Przy okrągłym lub owalnym stole warto wybrać lampy w okrągłej oprawie, które podkreślą kształt mebla.

  Podłużny stół oświetlamy lampą lub listwą oświetleniową, a liczbę źródeł światła dobieramy do długości mebla. W mniejszych pomieszczeniach często decydujemy się na rozkładane stoły – tu jedna lampa powinna być zawieszona w centralnej części, a dwie na końcach.  Należy tu jednak zwrócić uwagę, by nie znajdowały się one bezpośrednio nad głową siedzącej przy rozłożonym stole osoby.

  Jeżeli prostokątny stół nie jest bardzo długi, możemy zdecydować się na jedną podłużną lampę, co wygląda niezwykle efektownie, szczególnie w nowoczesnych wnętrzach.

  Duży stół możemy oświetlić lampami, których światło pada z wysokości ok. 85 cm. Dzięki temu stanie się bardziej rozproszone i nie będzie koncentrowało się tylko w jednym miejscu na blacie. Najbardziej popularnym oświetleniem dużego stołu są listwy świetlne lub kilka lamp tego samego rodzaju, zawieszone wzdłuż blatu. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się w bardziej reprezentacyjnych pomieszczeniach, przede wszystkim w jadalni, która może być częścią kuchni bądź stanowić umowną granicę między kuchnią a salonem (jeśli kuchnia jest otwarta).

  Uwaga na barwę światła!

  Nad stołem kuchennym nie powinno się stosować barwnych źródeł światła, kolorowych żarówek lub kloszy. Zmieniają one padające światło, co może negatywnie wpływać nie tylko na komfort biesiadników, ale przede wszystkim na odbiór serwowanych potraw.

  Siedzące przy stole osoby, jak i ich potrawy najlepiej oświetli białe, ciepłe światło. Nad stół pasują białe, matowe żarówki lub świetlówki energooszczędne, ponieważ światło padające z nich ma mały współczynnik odbicia i nie będzie zbyt jaskrawe, oślepiające.

  2Komentarze

   • Avatar
    Bitting
    lut 2, 2020

    <a href="https://uselesslyweb.com/product/wow-demon-hunter-wallpaper-jacket-printing-merch/">Wow Demon Hunter Wallpaper</a>,<a href="https://uselesslyweb.com/product/darth-maul-wallpaper-hoodie-printing-merch-4/">Darth Maul Wallpaper 4</a>,<a href="https://uselesslyweb.com/product/we-bare-bears-wallpaper-jacket-printing-merch-2/">We Bare Bears Wallpaper 2</a>,<a href="https://uselesslyweb.com/">Useless Websites</a>

   • Avatar
    Poltax
    cze 11, 2020

    <a href="http://www.poltax.net">www.poltax.net</a> <a href="http://www.biuro-rachunkowe-torun.net/">www.biuro-rachunkowe-torun.net/</a> <a href="http://www.biuro-rachunkowe-torun.eu/">www.biuro-rachunkowe-torun.eu/</a> <a href="http://taxbiuro.net">biuro rachunkowe Toruń</a>

Odpowiedź

* Imię
* E-mail Nie publikowane
   Strona internetowa: (URL strony zhttp://)
* Skomentuj: